Historie
Díky své strategické poloze v Egejském moři a blízkosti tureckého pobřeží byl ostrov osídlen již v době kamenné. První nálezy se datují již 3000 let př.n.l a pocházejí ze severní oblasti ostrova.
Podle řecké mytologie prvním kolonizátorem ostrova byl Oinopionas z Kréty, vnuk krále Minoa. Ten se údajně zasloužil o rozkvět místního vinařství.
Název ostrova je odvozen buď podle dcery Oinopiona – Chiony nebo podle druhé varianty pochází z fénického slova označující pryskyřici. Ostrov se dříve nazýval i Pityousa / pity – borovice ve starořečtině/ podle rozlehlého borovicového lesa na severu.
Prvním králem Chiosu byl Amphiklos. Později z Malé Asie přišli Jóňané, kteří zkolonizovali okolní ostrovy a připojili je ke své říši.V 7 stol. př.n.l. byl ostrov důležitým vojenským přístavem s vysokou prosperitou.
Ostrov svou krásou inspiroval i řeckého básníka Homera, který zde pobýval a pomohl vybudovat sochařskou školu. Tehdejší krásu dokládá stavba chrámu Phanaios Apollo u města Fana, zbytky tohoto chrámu jsou dodnes k vidění v archeologickém muzeu v Chiosu.
Následovalo dlouhé období plné prosperity a pokroku, které bylo trnem v oku Peršanům.
Toto období bylo zakončeno silnými zemětřeseními a morovou epidemií.
V době byzantské vyrůstají nové kostely a staví se pevnost, která má chránit ostrov před Turky a piráty. Ostrov se znovu stává velmi prosperujícím.
Roku 1474 byl ostrov objeven Kryštofem Kolumbem. Po dlouhých vleklých válkách byl ostrov r. 1944 připojen k samostatnému Řecku.